Witamy na stronie naszego Stowarzyszenia!

Wystawy kotów rasowych

🔴 WYSTAWY 🔴

Opiszę jak wyglądają oceny na wystawach FPL / FIFe.

Na wystawach koty oceniane są według podziału na kategorie wystawowe, rasy, wiek oraz posiadany tytuł. Wystawy są zwykle dwudniowe. Każdy dzień traktowany jest osobno i koty w ciągu dwóch dni wystawy mogą zdobyć dwa certyfikaty.

➡️ KATEGORIE WYSTAWOWE są nadrzędnym podziałem ras.

Na użytek wystaw rasy kotów podzielono na cztery kategorie, których numery zapisywane są cyframi rzymskimi.
Kategoria I: EXO, PER, SBI, RAG, TUV
Kategoria II: ACL, ACS, LPL, LPS, MCO, NEM, NFO, SIB, TUA
Kategoria III: BEN, BLH, BML, BSH, BUR, CHA, CYM, EUR, KBL, KBS, KOR, MAN, MAU, OCI, SIN, SNO, SOK, SRL, SRS
Kategoria IV: ABY, BAL, CRX, DRX, DSP, GRX, JBT, OLH, OSH, PEB, RUS, SIA, SOM, SPH, THA

Osobno oceniane są
koty domowe: HCS, HCL
Rasy nieuznane XLH, XSH

➡️ W poszczególnych kategoriach koty oceniane są w swojej rasie.
Dodatkowo w każdej rasie koty podzielone są na grupy kolorystyczne i koty jednej grupy kolorystycznej po obejrzeniu przez sędziego są porównywane za sobą i przyznawany jest certyfikat/kolejne miejsce

➡️ W rasie oceniane są według wieku:
🔶 Klasa miotów
🔶 Klasa kociąt: 4-7 miesięcy.
- kotki i kocury oceniane są osobno, ale do BISa porównywane są razem i jeden kociak w tej klasie dostaje nominację do BIS.
🔶 Klasa młodzieży: 7-10 miesięcy
- kotki i kocury oceniane są osobno, do BIS nominowane zostają kocur i kotka
🔶 Klasa otwarta: od 10 miesiąca życia wzwyż
- koty hodowlane: kotki i kocury są osobno oceniane i osobno nominowane do BIS
- kastraty: oceniane tak jak koty hodowlane
- klasa weteranów : 7-10 lat
- Klasa seniorów: powyżej 10 lat.

➡️ Sędzia może także przyznać tytuł: Best in Variety, czy najlepszy kot kot w kolorze (BIV)
Porównywane są w tym celu koty danej rasy w tej samej grupie kolorystycznej np. czarne persy.
Żeby taka konkurencja mogła się odbyć, muszą być co najmniej 3 koty w tym kolorze oceniane przez tego sędziego.
Sędzia porównuje te koty, po czym wybiera jednego, któremu przyznaje tytuł BIV.
🔶 Jeśli BIV jest przyznawany wśród kotów w każdym wieku, najlepszy kot otrzymuje BIV Total
🔶 Jeśli jest do najmniej 6 kotów, 3 młode (poniźej 10. Miesiąca życia) i 3 dorosłe, sędzia może przyznać BIV young i BIV adult.

➡️ Po ocenie, przyznaniu miejsc i certyfikatów (o których później) sędzia porównuje ze sobą koty różnych ras, które wcześniej oceniał w celu nominacji do Best in Show.
Porównuje osobno mioty, kocięta, młodzież, kastratki, kastraty, dorosłe kotki i dorosłe kocury. W każdej klasie wybiera jednego najładniejszego, spełniającego najlepiej ze wszystkich standardy rasy kota i nominuje go lub ją do Best in Show (BIS).

➡️ Następnie zaczyna się Best in Show. Konkurencja, w której zostanie wyłoniony najlepszy kot wystawy - Best of Best, czyli BOB.
🔶 Najpierw porównywane są koty w danej kategorii (I, II, III i IV) . Po kolei porównywane są ze sobą koty nominowane przez różnych sędziów, które otrzymały nominację do BIS: - koty domowe, mioty, kocięta, młodzież - w tych klasach najlepszy kot otrzymuje tytuł BIS, - dorosłe kotki, dorosłe kocury. Tutaj po wyborze najlepsza kotka i kocur są porównywane ze sobą, najlepszy kot otrzymuje BIS, drugi - BOS, czyli Best Opposite Sex ( najlepszy kot przeciwnej płci). Dorosły kot z tytułem BIS zostaje na ringu do dalszego porównania.
🔶 Czasem organizatorzy robią dodatkową konkurencję: Best in Category (BIC), w tym wypadku porównywane są ze sobą koty danej kategorii, które uzyskały tytuł BIS: kociak, najlepszy kot z młodzieży, dorosły kocur i dorosła kotka. Najlepszy kot otrzymuje tytuł BIC i zostaje do dalszego porównania.
🔶 Po przyznaniu BISów lub BIC następuje finał wystawy. 4 najlepsze koty ( po jednym na każdą kategorię) są porównywane ze sobą. Sędziowie przyznają im kolejne miejsca: BOB I, BOB II, BOB III i BOB IV. Kot, który zdobędzie tutuł BOB I jest zwycięzcą całej wystawy.

To są reguły, a teraz się pobawimy.
To co opiszę, to hipotetyczna, aczkolwiek możliwa droga, jaką przechodzi kot na wystawie. Oczywiście ostateczny zwycięzca może być tylko jeden, ale wszystkie koty otrzymujące BIV, czy BIS / BOS lub samą nominację to też zwycięzcy, piękne koty, które zostają docenione w tym dniu wystawy. Reszta kotów po prostu miała gorszy dzień i następnego dnia wystawy inne koty mogą wypaść lepiej.

Zaczynamy 😊
1. Kocurek maine coon rudy, nazwijmy go Garfield, w wieku 5 miesięcy idzie do oceny sędziowskiej. W jego grupie kolorystycznej jest jeszcze jeden kocur i dwie kotki. Sędzia ogląda i ocenia wszystkie 4 koty po kolei, według numerów w Katalogu wystawy, po obejrzeniu wszystkich kociaków sędzia porównuje je celem przyznania kolejnych miejsc. Przyznaje kolejno miejsca: Ex 1, Ex 2, Ex 3, Ex 4 ( czyli excellent - ocena doskonała, o rodzaju ocen w innym poście. Nasz Garfield podoba się sędziemu i otrzymuje ocenę 🔶 Ex 1.
2. Po ocenie wszystkich kotów w tej grupie kolorystycznej sędzia prosi do porównania najlepsze koty (lub wszystkie) którym przyznał certyfikaty i porównujecie do BIV. Oprócz naszego Garfielda jest kotka i kocurki sędzia po porównaniu uznał, że Garfield jest najlepszy z nich i on otrzymał tytuł 🔶 BIV.
3. Po ocenie wszystkich kotów wszystkich ras u tego sędziego, sędzia zaczyna porównania do nominacji do Best in Show. Kolejno porównuje ze sobą najlepsze koty różnych ras w poszczególnych kategoriach wiekowych: mioty, kocięta, młodzież i koty dorosłe. Nasz Garfield stanął do porównania z kociętami innych ras. W naszym przykładzie było ich 6. I znów sędzia uznał, że Garfield jest najlepszy i dostał 🔶 nominację do BIS. (co za emocje, to jak nominacja Odo Oscara!!!).
4. Jest wczesne popołudnie. Sędziowie skończyli indywidualne oceny kotów, zaczyna się BIS.
5. Po ocenie kotów domowych, następnie miotów II kategorii przyszła kolej na kocięta. Na ring zostaję przyniesionych 5 kociaków. Sędziowie oglądają je wszystkie, potem głosują i... jest! Garfield zostaje najlepszym z kociąt i otrzymuje 🔶 BIS!!! Ale na tym nie koniec, wraca do klatki i czeka na dalsze porównanie.
6. Po przyznaniu BISów kotom drugiej kategorii Garfield znów staje do porównania. Tym razem z kotem w klasie młodzieży oraz dorosłymi kotką i kocurem. Sędziowie znowu oglądają koty, głosują i... niesamowite: Garfield wygrał, otrzymuje tytuł 🔶 BIC (Best in Category). I znów wraca i czeka na już ostatnie porównanie.
7. Po takim samym porównaniu w obrębie pozostałych kategorii do ostatniego etapu startują 4 koty, po jednym z każdej kategorii. Sędziowie ponownie je oglądają i rozdzielają miejsca. Najpierw czwarte, kot otrzymuje BOB IV, potem trzecie (BOB III). Zostają dwa koty, emocje sięgają szczytu, ostatnie spojrzenie i jest!!! Nasz mały Garfield został zwycięzcą wystawy!!! Otrzymuje 🔶 BOB I, Best of Best I, czyli najlepszy z najlepszych!!!

Cdn. W następnym poście opiszę certyfikaty i tytuły, jakie może zdobyć kot na wystawach 😊

Autor: © Dorota Sawicka