Witamy na stronie naszego Stowarzyszenia!

Przypomnienie o obowiązkowych badaniach genetycznych dla ras PER i EXO

Przypominamy, że od 01.01.2024 r. weszły w życie niżej wymienione przepisy:

  1. Zmiana w badaniach genetycznych dla kotów rasy brytyjski krótkowłosy i brytyjski długowłosy (kod EMS: BSH i BLH): od 01.01.2024 r. materiał genetyczny (wymaz, krew) musi zostać pobrany przez lek. weterynarii, a informacji o tym musi zostać zamieszczona na wyniki badania. Na wyniku badania musi być także obowiązkowo numer chipa kota oraz imię i przydomek kota.
  2. Koty egzotyczne i perskie (EXO, PER): obowiązkowe badanie genetyczne PKD dla wszystkich kotów hodowlanych na identycznych zasadach jak dla kotów rasy BSH i BLH, tj.
    a) materiał genetyczny (krew, wymaz) pobrany przez lek. weterynarii
    b) informacja o tym, przez kogo został pobrany materiał genetyczny oraz rodzaju materiału, umieszczona na wyniku badania
    c) na wyniku badania obowiązkowo wpisany numer chipa kota (zgodny z numerem zarejestrowanym w KR FPL) oraz imię i przydomek kota.

Powyższe zmiany w przepisach będą obowiązywały we wszystkich klubach zrzeszonych w FPL i zostały uzupełnione na stronie klubu: https://www.catclubfeniks.pl/statut-i-regulaminy/

Wyniki badań muszą być załączone w momencie zgłaszania miotu lub można je przesłać wcześniej na e-mail klubu.

W strefie klubowicza, dział: KOTY HODOWLANE, przy każdym kocie hodowlanym rasy PER i EXO jest zawarta informacja o tym, czy kot posiada odnotowany wynik badania genetycznego PKD.

W przypadku zgłoszenia miotu po kotach dla których nie zostały dołączone wyniki badań lub nie zostały przesłane wcześniej - doliczona jest opłata karna za brak wyniku.